Jak rozwiązuje się problemy związane z obróbką aluminium?

Aluminium jest materiałem pod wieloma względami trudniejszym w obróbce niż na przykład stal. Niższa gęstość, niebezpieczny pył, wyższa cena – to wszystko sprawia, że w obróbce aluminium konieczne jest zastosowanie specyficznych narzędzi i technologii, a to nadal nie wszystko.

Właściwy dobór procesów

Profesjonalna obróbka metalu zawsze wymaga doboru odpowiednich narzędzi, natomiast w przypadku aluminium możliwości często są bardziej ograniczone, niż w przypadku stali. Tutaj stosuje się technologie, które pozwalają do minimum ograniczać straty materiału, jeśli to możliwe, to ograniczają ilość produkowanego pyłu i przede wszystkim pozwalają na uzyskanie optymalnych wyników przy charakterystyce technicznej surowca.

W związku z tym nie tylko spawanie aluminium, ale nawet wycinanie detali czy choćby gięcie blach aluminiowych mogą nastręczać poważnych trudności, jeśli nie dysponuje się właściwym parkiem maszynowym. To ma znaczenie szczególnie w kontekście kosztów – o ile można czasem wybierać spośród kilku procesów technologicznych dających podobny efekt, o tyle zwykle koszty niektórych z nich związane na przykład ze stratami materiału, mogą sprawiać, że będzie to nieopłacalne.

Doświadczenie w wykonaniu

Obróbka metali to proces, który w teorii można idealnie modelować, więc i z góry zaplanować jego przebieg. W praktyce jednak bardzo często nieocenione jest doświadczenie techników, którzy będą odpowiadali za przeprowadzenie konkretnych procesów. Obróbka metalu to skomplikowany proces, na który wpływa masa czynników, które czasem trudno uwzględnić w modelach, a które – na bazie własnego doświadczenia – mogą wskazać wykonawcy.

Elementy aluminiowe w czasie obróbki zachowują się zupełnie inaczej niż stalowe i to nie jest dla nikogo zaskoczeniem, jednak optymalizacja procesów technologicznych pod tym kątem bywa sporym wyzwaniem.

Innowacje technologiczne

Stal jest względnie tania i przeważnie elementy stalowe można obrabiać na wiele sposobów. Aluminium wymaga specyficznego podejścia, dlatego to właśnie z myślą o obróbce tego metalu opracowuje się nowe technologie i dodatkowe rozwiązania. Obróbka laserowa czy obróbka elektrochemiczna to tylko dwa spośród wielu przykładów, a jeśli chodzi na przykład o wycinanie laserowe to dziś w wielu branżach jest ono dominującą technologią w przypadku aluminium.

Przeczytaj także:  Twórcze aranżacje drzwi balkonowych - Jak udekorować swoje wnętrze?

Bardzo często innowacje jednak nie są tak spektakularne. To może być dobór innego frezu lub zmiana prędkości posuwu narzędzi, ale te detale mogą mieć olbrzymie znaczenie. Przekładają się też ostatecznie na zmienioną konstrukcję obrabiarek albo na to, w jaki sposób przygotowywane są projekty do obrabiarek CNC.

Aluminium nie musi być problemem nie do przeskoczenia

Choć obróbka aluminium stanowi pewne wyzwanie, to dziś tak naprawdę nie musi być wielką przeszkodą. Zarówno dostępność znakomitych obrabiarek, jak i rosnące doświadczenie ich operatorów sprawiają, że zamówienia, które nie tak dawno byłyby albo bardzo drogie, albo wręcz niewykonalne, dziś realizuje się praktycznie rutynowo. Warto jednak pamiętać, że w związku z tymi wszystkimi potencjalnymi problemami, nie wszyscy wykonawcy poradzą sobie z obróbką aluminium równie dobrze.

Przewiń na górę