Drewno konstrukcyjne – sprawdzamy jego najpopularniejsze rodzaje

Trudno byłoby sobie wyobrazić współczesne budownictwo bez drewna konstrukcyjnego. Pomimo rozwoju alternatywnych technologii, drewno pozostaje podstawowym materiałem budulcowym. Wykorzystuje się je do wznoszenia budynków, konstrukcji dachowych, różnego rodzaju obiektów małej i dużej architektury. W naszym artykule przybliżamy trzy popularne kategorie drewna konstrukcyjnego.

Drewno konstrukcyjne lite

Drewno konstrukcyjne lite, nazywane również drewnem maszynowo klasyfikowanym lub drewnem konstrukcyjnym o wyznaczonych parametrach, to drewno wykorzystywane przede wszystkim w różnego rodzaju konstrukcjach budowlanych.

Mamy tutaj do czynienia z materiałem spełniającym surowe normy w zakresie wytrzymałości, co pozwala stosować je do budowy m.in. elementów nośnych budynków, takich jak belki, słupy, krokwie czy stropy.

Drewno konstrukcyjne lite jest starannie selekcjonowane w celu zapewnienia jego wysokiej wytrzymałości i jednorodności. Każda partia jest testowana pod kątem właściwości mechanicznych, co pozwala na precyzyjne określenie parametrów wytrzymałościowych drewna.

Drewno konstrukcyjne lite możesz wygodnie zamówić w TimberTrade, z gwarancją otrzymania produktu najwyższej jakości, prosto od dystrybutora, w bardzo atrakcyjnej cenie.

Drewno konstrukcyjne C24

Drewno konstrukcyjne C24 jest produkowane z drewna sosnowego lub świerkowego i stosowane głównie w konstrukcjach budowlanych, od których wymagamy wysokiej wytrzymałości i stabilności.

Oznaczenie „C24” odnosi się do normy EN 338, która określa właściwości mechaniczne drewna konstrukcyjnego. Mamy tutaj do czynienia z drewnem o wyższej wytrzymałości niż na przykład to o oznaczeniu C16. Liczba „24” informuje nas o wytrzymałości na zginanie wyrażonej w megapaskalach (MPa).

Drewno konstrukcyjne C24 charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością na zginanie, ściskanie oraz rozciąganie wzdłuż włókien, co pozwala na wykorzystanie go w wymagających aplikacjach. Istotną cechą tego drewna jest zwiększona stabilność wymiarowa i mniejsza tendencja do pękania, wyginania i skręcania – to zasługa dobrego wysuszenia materiału.

Przeczytaj także:  Jak pielęgnować amarylis, aby pięknie zakwitła?

Drewno konstrukcyjne C24 znajduje zastosowanie m.in. w konstrukcjach dachowych, podłogowych, do budowy ścian nośnych, belek stropowych oraz innych elementów konstrukcyjnych o wymaganej wysokiej wytrzymałości.

Sprawdź drewno konstrukcyjne C24 dostępne w stałej ofercie TimberTrade na stronie https://timbertrade.pl/oferta/drewno-konstrukcyjne-c24.

Drewno konstrukcyjne KVH

Drewno konstrukcyjne KVH to materiał stosowany w budownictwie szkieletowym, do budowy konstrukcji dachów oraz ram nośnych. Akronim „KVH” w języku niemieckim oznacza „pełne drewno konstrukcyjne”.

Drewno KVH zostało poddane specjalistycznym procesom obróbki, co zapewnia mu wysoką jakość i jednolitość, dzięki czemu jest idealnym wyborem dla wymagających projektów budowlanych.

Drewno KVH charakteryzuje się zmniejszoną zawartością wilgoci – poddaje się je suszeniu do poziomu wilgotności około 15%, co minimalizuje ryzyko pękania, skręcania i innych deformacji. Co ciekawe, drewno to wyróżnia się dużą stabilnością wymiarową i uniwersalnością zastosowania, sprawdzając się w różnorodnych projektach budowlanych, od budowy domów jednorodzinnych, aż po obiekty komercyjne i użyteczności publicznej.

Z aktualną ofertą drewna konstrukcyjnego KVH zapoznasz się na stronie internetowej TimberTrade https://timbertrade.pl/oferta/drewno-konstrukcyjne-kvh.

O TimberTrade

TimberTrade zapewnia bezpośredni dostęp do wysokiej jakości drewna konstrukcyjnego od zweryfikowanych, rzetelnych dostawców. Dzięki temu nie musisz już tracić czasu na samodzielne szukanie dystrybutora, zyskując pewność otrzymania bardzo korzystnej oferty i szybkiej realizacji zamówienia. Oferowane drewno jest pozyskiwane głównie ze Szwecji, Finlandii, Ukrainy, Estonii, Niemiec, Łotwy czy Norwegii.

Ze szczegółami oferty TimberTrade zapoznasz się na stronie timbertrade.pl.

Przewiń na górę