Oto jakie są najczęstsze problemy z oknami dachowymi i jak sobie z nimi radzić
Prawidłowo zamontowane okna dachowe zwykle nie sprawiają żadnych problemów podczas użytkowania. Bywa jednak tak, że niedociągnięcia w sztuce montażu okna połaciowego ujawniają się po pewnym czasie bądź okno na poddaszu zwyczajnie zaczyna się starzeć i nie działa jak dawniej. Jakie problemy z oknami połaciowymi mogą się przydarzyć i jak im zaradzić?
Jak reagować na skraplanie pary wodnej na oknach dachowych?
Zaparowane okna dachowe często zaczynamy postrzegać jako problem dopiero wówczas gdy para wodna pokrywająca okno połaciowe od wewnętrznej strony zaczyna się skraplać lub pojawiają się w okolicy okna pierwsze oznaki rozwoju grzybów i pleśni. Tymczasem, jak informują specjaliści z firmy RoofLITE+, parowanie okien dachowych to znak, że pomieszczenie nie jest prawidłowo wentylowane. Wilgoć na wewnętrznej szybie okna dachowego najczęściej pojawia się dlatego, że pod oknem nie znajduje się źródło ogrzewania, a powinno. Firma RoofLITE+ to ceniony w całej Europie i niezwykle doświadczony producent nowoczesnych okien dachowych do różnych pomieszczeń oraz akcesoriów do nich. Zdaniem ekspertów RoofLITE+, kiedy okna dachowe parują, należy interweniować, a podjęte działania powinny skupić się na usprawnieniu wentylacji poddasza oraz poprawie cyrkulacji i wymiany powietrza. Warto też pamiętać, by podczas obróbki okien połaciowych ułożyć ościeżnicę okna poziomo pod dachem, a pionowo pod oknem, co zapewnia optymalny przepływ powietrza wokół okna na poddaszu.
Nieszczelność okien dachowych – co robić?
Nieszczelne okna dachowe to najczęstsza przyczyna nadmiernego wychładzania się pomieszczeń ulokowanych na poddaszu. Przez nieszczelne okno dachowe z domu ucieka ciepło, a do środka przenikają chłód i zimny wiatr, pojawiają się przeciągi oraz, co gorsza, wyższe rachunki za ogrzewanie. Jeśli okno połaciowe jest nieszczelne, należy więc pilnie działać. Przede wszystkim skontrolować trzeba stan uszczelki okiennej i w razie potrzeby wymienić ją na nową. Uszczelka zamontowana w oknie dachowym mogła bowiem wraz z upływem czasu stracić swoje walory użytkowe. Za wychładzanie pomieszczenia mogą ponadto być odpowiedzialne tzw. mostki termiczne powstające jako efekt niepoprawnego montażu okna w połaci dachu.
Jak naprawić przeciekające okna połaciowe?
Za przeciekające okna dachowe ponownie odpowiedzialna może być niesprawna uszczelka i taką należy wymienić na nową, w czym pomoże producent lub autoryzowany sprzedawca. Niestety częściej za nieszczelne i przeciekające okna połaciowe odpowiada ich nieprawidłowy montaż i w tym przypadku konieczna będzie interwencja specjalisty. Aby uniknąć problemu nieszczelnych czy przeciekających okien na poddaszu, należy koniecznie zadbać o poprawne połączenie ich z elementami dachu już na etapie instalacji okna. Prawidłowy, stabilny i szczelny montaż okna dachowego możliwy jest dzięki zastosowaniu specjalnych kołnierzy uszczelniających do okien dachowych. Producenci oferują ponadto również specjalne ocieplające kołnierze montażowe, dzięki którym można zwiększyć komfort termiczny na poddaszu oraz skuteczniej oszczędzać energię i pieniądze.
Stłuczona szyba w oknie dachowym lub jego uszkodzenie – jak działać?
Szyby w oknie dachowym są bardzo odporne i wytrzymałe, jeśli jednak stłuką się, np. na skutek uderzenia ogromnego konara, należy szukać pomocy u dekarza lub u autoryzowanego sprzedawcy, którzy podpowiedzą, jak najłatwiej usunąć również każde inne uszkodzenia okna w dachu. Uszkodzeniom tego rodzaju można jednak skutecznie zapobiegać poprzez osłonięcie okna, a pomoże w tym najskuteczniej roleta zewnętrzna na okno dachowe.