Listwy kablowe: dlaczego nie warto wybierać najtańszych?

Zabezpieczenie tak stałej, jak i tymczasowo położonej instalacji elektrycznej, powinno być sprawą priorytetową w każdej przestrzeni przemysłowej. Jednym ze sposobów jest zastosowanie trwałych mat i listew kablowych. Te mogą być relatywnie drogie – dlaczego jednak nie warto szukać na siłę tańszych zamienników?

Listwy kablowe dla bezpieczeństwa

Najważniejszym aspektem, o którym należy myśleć, układając przewody elektryczne – choćby tylko na kilka godzin – jest bezpieczeństwo pracowników i sprzętu. Z tego powodu odpada pozostawienie ich niechronionych przez listwy kablowe w ciągach komunikacyjnych lub na przykład w pobliżu regałów magazynowych. Listwa słabej jakości, nieprzystosowana do planowanych obciążeń, niedająca się w łatwy sposób zamknąć, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. W tym przypadku chodzi z jednej strony o możliwość potknięcia się o niezabezpieczone przewody lub wplątania się ich choćby w koła wózków widłowych, a z drugiej, o ryzyko porażenia prądem, jeśli uszkodzi się izolacja niewłaściwie zabezpieczonego kabla. 

Ochrona przed niepotrzebnymi kosztami

Dobrej klasy listwy kablowe, wykonane z solidnych materiałów, trwałe i odporne na uszkodzenia, pozwalają zabezpieczać elementy sieci elektrycznej przez stosunkowo długi czas i zawsze robią to skutecznie. To ważne, ponieważ uszkodzenie przewodu nie zawsze jest łatwe do usunięcia. Jeśli jest to standardowy kabel, który można zlutować albo złapać złączką, to problem jest niewielki, ale w ten sam sposób zabezpiecza się też elementy infrastruktury teleinformatycznej, a naprawa takich przewodów bywa bardzo kosztowna. W każdy przypadku trzeba mieć też z tyłu głowy, że przerwanie ciągłości przewodu może oznaczać przerwy w pracy na czas napraw, a to także generuje koszty. W ten sposób na to patrząc, wydaje się, że nawet nieco droższe listwy kablowe nie będą poważnym obciążeniem dla budżetu, a raczej inwestycją w zabezpieczenie firmy przed niepotrzebnymi wydatkami.

To nie jest jednorazowy wydatek

Listwy kablowe nie są kupowane z myślą o jednorazowym ich użyciu. W zdecydowanej większości przypadków konieczność ich zastosowania pojawia się mniej lub bardziej regularnie, a w niektórych miejscach są z różnych powodów stosowane stale – na przykład tam, gdzie istotne jest zapewnienie dostępu do całej sieci i jednocześnie umożliwienie przejścia lub przejazdu w miejscu ułożeniu przewodów. Im dłuższy jest przewidywany okres użytkowania listew i mat kablowych, tym bardziej istotna jest ich jakość. Jeśli będą dobrej klasy, to po prostu nie trzeba będzie ich zbyt często wymieniać i sumarycznie koszty będą ograniczone.

Przewiń na górę