Schronienie w Dobrym Stylu: Przewodnik po Wiatach Ogrodowych dla Twojej Prywatnej Oazy

W altanie ogrodowej czas się zatrzymuje, nigdzie nie trzeba się śpieszyć i podejmować nagłych decyzji. To Twoja prywatna oaza, w której prawdziwe się zrelaksujesz. Nie zabieraj sobie tej przyjemności, lecz postaw na model, który Ci się podoba!

Wiata ogrodowa – Twoje miejsce spokoju

Wiaty ogrodowe, określane też jako altany, są bardzo popularne w całym kraju, co nie dziwi, biorąc pod uwagę zalety, jakie zapewnia. To przede wszystkim miejsce spokoju i relaksu, gdzie możemy słodko leniuchować, zapraszać rodzinę, znajomych, niezależnie od pogody. 

Wybierając altanę, pomyśl o tym, jaki styl Cię interesuje i jaki pasuje do Twojego ogrodu. Wybór różnych konstrukcji jest duży, dlatego swój model znajdą osoby preferujące tradycyjny czy nowoczesny styl. 

Murowana czy drewniana?

Innym ważnym pytaniem, jakie sobie trzeba zadać, jest to, jaka ma być planowana konstrukcja – czy drewniana, czy murowana? Trzeba przyznać, że najłatwiejsze w obróbce jest drewno, zwłaszcza że to konstrukcja lekka i łatwa do modyfikacji. Drewno jest ciepłe i przyjemne w dotyku. Minusem zaś jest to, że musimy co jakiś czas je konserwować, aby zachowało swoją dobrą kondycję przez lata. Co do altan murowanych, to na pewno mamy do czynienia z solidną konstrukcją, która tworzona jest raz a dobrze. Koszty budowy mogą być większe, ale późniejsza eksploatacja nie jest uciążliwa. To szczególnie dobra opcja, jeśli na jeden ze ścian planujemy budowę grilla, kominka lub wędzarni. 

Jaki kształt?

Ważny też jest kształt altany – może być ona wykonana na planie sześciokąta lub prostokąta. W tym pierwszym wypadku zyskujemy dużą, ciekawą przestrzeń, niemniej są one niezbyt praktyczne. Problemy pojawiają się szczególnie, jak planujemy je umeblować. Nieprzypadkowo wiele osób decyduje się na altanę na planie prostokąta, w których łatwiej zorganizować przestrzeń. 

Przeczytaj także:  Kuchenki na drewno: gdzie sprawdzają się tak zwane westfalki?

Na pewno, nim zdecydujemy się na konkretną konstrukcję, musimy kilka rzeczy przemyśleć. Możemy kupić gotową altanę bądź zdecydować się na samodzielną budowę. W tym drugim przypadku jednak czeka nas o wiele więcej pracy.

Przewiń na górę